DN rapporterar att 10 gymnasieskolor får spetsutbildningar till hösten i teoretiska ämnen. Det handlar om spetsutbildningar i historia, matematik, fysik eller samhällskunskap.
Det skulle vara lätt att göra sig lustig över att Alliansen satsar på en liten elit samtidigt som man, genom att förstöra kommunernas ekonomi, medverkar till försämringar för de flesta som utbildar sig. I Vara Kommun har den styrande Alliansen till exempel tagit bort elevassistenterna, vilket troligen kommer att få stora konsekvenser på sikt.
Men problemet är inte att de med intresse och fallenhet för exempelvis historia får samma möjligheter att utvecklas som någon som är fotbollsintresserad. Detta är något som jag är positiv till och det ska bli mycket intressant att se hur försöket utfaller.
De 10 skolor som får starta försöksverksamheten ser ut att ha en bra geografisk spridning och löser man bara intagningen så att alla har samma möjligheter att komma in oavsett var man bor så kan detta bli något bra.
Svenska gymnasiet är ett skämt idag.
När folk som bara har läst matte D kommer till en civ.ing utbildning blir det chock för dom.
Dom som kommer att läsa ‘elit’ klasserna med inriktning matte kommer inte ha något direkt ‘försprång’ när dom kommer till de mer avancerade utbildningarna på högskolan, dom kommer bara ligger mindre efter!
Bäste bloggare
Effektivitet bygger på konkurrens. Med hjälp utav elitskolor arbetas en spetsintelligens fram som kan hävda sig internationellt. Motsatsen till effektivitet får man om “alla har samma förutsättningar”. Gräv ned Ert 60-talstänkande och lyft blicken.
Stefan
Pingback: Stockholmsvänstern » Det finns bättre vägar att gå än eliklasser!
Bäste Stefan
Som den måttligt läskunnige lätt kan se, så är jag i mitt inlägg positiv till försöket med spetsutbildningar i teoretiska ämnen. Jag är också positiv till den geografiska spridningen på skolorna som deltar i försöket. Du lyckas nog med ditt inlägg oavsiktligt illustrera min andra poäng, att det är (ännu) viktigare med en bra skola för alla. Men att det inte innebär att spetsutbildningar är något dåligt.
Det jag skrev om “samma förutsättningar” var att alla bör ha samma förutsättningar att antas till utbildningen oavsett bostadsort. Det vore naturligtvis fel om exempelvis eleverna i Vara Kommun hade ensamrätt till någon spetsutbildning och att alla som bor i Täby fick nöja sig med sämre möjligheter. Teoretiska spetsutbildningar ska naturligtvis, på samma sätt som idrottsgymnasier, anta elever från hela landet.
Dina tankar om att elitskolorna skulle arbeta fram en “spetsintelligens” tror jag däremot inte ett ögonblick på. Spetsutbildningarna kommer att leda till att de elever som går där får en djupare kunskap inom de ämnen de är intresserade av. Att de skulle bli intelligentare tror jag att du får svårt att hitta något stöd för.
Så för att sammanfatta för dig vad jag ville ha sagt i inlägget:
1, Jag tycker det är bra med teoretiska spetsutbildningar.
2, Jag tycker att det är dåligt att försämra den breda utbildningen.
3, Jag tycker att det är viktigt att de mest lämpliga antas till utbildningen oavsett bostadsort eller klasstillhörighet.